Atrakcje

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy i rezerwat Stawy Milicki
Wszewilki, to cicha, nieduża wieś pod Miliczem. Położona niemal w samym sercu największego w Polsce Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy” oraz znanego w całej Europie rezerwatu ornitologicznego Stawy Milickie. Rezerwat ze względu na swoją wyjątkową specyfikę został wpisany na listę najcenniejszych obszarów wodno-błotnych na świecie i objęty międzynarodową konwencją RAMSAR. O randze rezerwatu świadczy też fakt, że został objęty programem ONZ – Living Lakes jako jeden z 13 unikalnych obszarów wodnych na świecie, obok takich miejsc jak Morze Martwe, Bajkał czy Jezioro Bodeñskie. Rezerwat obejmuje pięć niezależnych kompleksów stawów, jest siedliskiem wielu bardzo rzadkich i zagrożonych gatunków ptaków. Wszystkim, którzy chcieliby poznać wyjątkowość i piękno Doliny Baryczy bliżej, polecamy wspaniały film p. Artura Homana „Rytmy Natury w Dolinie Baryczy”.
Milicz i okolice
Milicz i jego okolice to miejsce jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne, pełne urokliwych zakątków i zabytków architektury, które w połączeniu z pięknem dziewiczej przyrody tworzą pełen magii nastrój.
Z wielu zabytków Milicza, najcenniejsze i najbardziej znane to: klasycystyczny pałac Maltazanów z XVIII w, park przypałacowy (pierwszy na śląsku park w stylu angielskim, powstał około 1800 r.), ruiny Czarnej Bramy w parku pałacowym, grobowiec hrabiego Maltzana, brama wjazdowa (dworska) z około 1815 roku, Grodzisko Chmielnik ze śladami osadnictwa z ok. 7000 lat p.n.e., ruiny zamku książąt oleśnickich z XIV wieku, Kościół £aski z XVIII wieku (obecnie kościół rzymskokatolicki pw. św. Andrzeja Boboli), Kościół neorenesansowy św. Michała Archanioła z XIX wieku (z chrzcielnicą z 1561 roku) i wiele innych. Wędrując po okolicy natkniemy się na małe dworki, zagubione w zieleni kapliczki, linie okopów i bunkry powojenne.
Milicz to też kompleks największych w Europie stawów hodowlanych, wspaniałe lasy zwane „płucami Wrocławia” oraz coroczne imprezy promujące miasto i region. Największe z nich – święto Karpia Milickiego i Dni Ziemi Milickiej, z roku na rok nabierają rozmachu i przyciągają coraz większą liczbę osób, a także wiele innych takich jak spływy kajakowe, rajdy konne, rowerowe i piesze.


Pokoje gościnne "Przy Lesie" - agroturystyka, noclegi
Pokoje gościnne „Przy Lesie” to idealne miejsce dla osób spragnionych ciszy i kontaktu z dziewiczą przyrodą. Stanowimy idealną bazę wypadową dla turystów, przyrodników, fotografów. Wieś naszą oplata siatka ścieżek turystycznych, pieszych i rowerowych, idealnie nadających się do uprawiania Nordic Walking’u a zimą narciarstwa biegowego. Do najcenniejszych i najciekawszych miejsc dzieli nas od kilku do kilkunastu kilometrów. Do samego Milicza dotrzemy spacerem w kilkanaście minut mijając po drodze Barycz. Równie blisko jest do zabytkowej tamy na Baryczy i starego ceglanego mostu kolejowego o długości ponad 70 m. (zwanego „Pięcioma Mostami”). Na moście świetnie zachowały się do dziś poniemieckie betonowe wartownie. Most został niedawno całkowicie odrestaurowany i przystosowany do zwiedzania. Mało znanym w okolicy, bardzo ciekawym miejscem, jest oddalony o około 3 kilometry las w którym rosną w bardzo dużej grupie kwitnące na żółto i fioletowo Azalie (zwane też rododendronami lub różanecznikami). Krzewy te występują na dużym obszarze. Nie sposób przejść obok nich obojętnie, gwarantujemy, że na długo pozostaną w pamięci.
Goście spragnieni wyciszenia, spokoju, krystalicznie czystego powietrza i śpiewu ptaków zamiast miejskiego zgiełku i smogu spalin, znajdą u nas ukojenie. Na spacer do oddalonego o kilkanaście metrów lasu możemy udać się z filiżanką gorącej kawy w ręku. W odległości około 500 metrów, znajdziemy w lesie dwa duże stawy chętnie odwiedzane przez dzikie kaczki i łabędzie, usłyszymy tam też trzciniaka.
Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć. Gości przyjmujemy cały rok!